Budući da svaka big tech kompanija ulaže milione, čak i milijarde, u AI razvoj, neobično je videti da Apple naizgled stoji u mestu.

 

Tech kompanija je svog virtuelnog asistenta Siri objavila pre skoro 12 godina. Bio je to jedan zanimljiv, a i koristan softver, koji je olakšavao trivijalne svakodnevne zadatke. Tada tehnologija nije bila razvijena dovoljno da se može voditi ozbiljan razgovor sa softverom.

 

Međutim, danas, u eksploziji četbotova i generativne AI tehnologije, stanje je dosta drugačije. OpenAI je krajem prošle godine objavio ChatGPT-3, a sada i ChatGPT-4, usled čega je nastao bum na tech tržištu.

 

Google radi na Google Bard četbotu, Meta razvija LLaMA AI, a čak i platforme kao što je Notion sada imaju AI integracije.

 

Ali Apple…se ne pomiče?

 

Dobro, to nije u potpunosti tačno. Istina je da Siri u očima korisnika nikada nije prerasla fazu ,,razonode,” niti je ikad pretila korisnicima i odavala utisak samosvesti. Ali Apple razvija sopstveni ekosistem koji ima drugih prednosti.

 

Najznačajnija prednost koju bismo naveli jeste privatnost. Siri i ITunes ne sakupljaju ni približnu količinu informacija kao Instagram, Bing ili TikTok. To su principi koje kompanija odbija da pregazi, što zaslužuje pohvalu.

 

Ipak, ako želi da ostane značajan konkurent na svetskom tržištu, Apple će brzo morati da razvije sopstveni AI, a još brže da ga integriše u svoj ekosistem. 

 

Trenutno znamo da tech kompanija radi na poboljšanju jezičke generacije za Siri, ali to nije isto što i generativni AI poput ChatGPT ili Bing botova.

 

Ostaje nam da sačekamo ovogodišnji World Wide Developers Conference (WWDC 2023) i da se nadamo nečemu osim VR hedseta od 3000 dolara.