Internet je ovih dana preplavljen vestima o AI tehnologiji. Najviše pažnje privlače modeli kompanija Microsoft, Open AI i Google, tj. Bing, ChatGPT i Bard rešenja. Ovoj listi sada se pridružila i kompanija Meta. Oni su objavili da rade na posebnom AI generatoru koji se zove LLaMA.

 

Za razliku od drugih platformi, korisnici neće moći da četuju sa LLaMA modelom. Zapravo, ovaj alat uopšte nije usmeren na opštu populaciju. Radi se o istraživačkom pomagalu koje će stručnjacima omogućiti da poprave druge AI jezičke modele. Konkretno, LLaMA će druge AI modele činiti manje pristrasnim i smanjivaće stepen izmišljenih informacija koje proizvode.

 

LLaMA je predstavljen kao nekomercijalni alat, koji će se koristiti samo u istraživačke svrhe, a Meta je odlučila da ga podeli sa univerzitetima, NVO sektorom i AI laboratorijama.

 

Iz kompanije kažu da veruju da cela AI zajednica – od istraživača, preko civilnog društva, do industrije – zajedničkim radom mora da stvori jasne smernice oko odgovorne veštačke inteligencije uopšte, a posebno oko odgovornih velikih jezičkih modela.

 

LLaMA ne čini jedan, već četiri modela različitih veličina i složenosti. Meta tvrdi da je drugi najmanji model (LLaMA 13B) bolji od GPT-3 modela kompanije OpenAI. Za napredniju verziju (LLaMA-65B) ističu da može da se takmiči sa najboljim modelima poput Chinchilla70B i PaLM 540B.

 

Da li Meta zaostaje za kompanijama Microsoft i Google u AI takmičenju? Takav prvi utisak bio bi potpuno pogrešan. Pomenuti giganti su požurili sa lansiranjem sopstvenih AI platformi što je vodilo ozbiljnim kritikama u slučaju Microsoft-a i padu cene deonica u slučaju Google-a. Za razliku od metaverse projekta, Meta je odlučila da se ne zaleće. Ta strategija se za sada pokazala kao dobra.