Svaka tech kompanija na svetu sada žuri da inkorporira ChatGPT ili sličnu AI tehnologiju u svoje proizvode i usluge. OpenAI, developer famoznog četbota, je jedan od najvećih aktera u ovoj priči. Hoće li revolucionarne integracije zaista toliko poboljšati usluge, i ko na kraju dana najviše profitira od toga?

 

Osvrnimo se samo na prethodnih mesec dana. Microsoft je do sada uložio 10 milijardi dolara u OpenAI, koristeći njihovu GPT tehnologiju kao osnovu za Bing AI četbot. 

 

Tu su i društvene platforme. Snapchat je lansirao My AI četbot u sklopu Snapchat Plus paketa, a Microsoft je integrisao Bing AI u Skype u novom Windows 11 apdejtu. Notion je takođe inkorporirao GPT, s namerom da korisnicima poveća produktivnost kao virtuelni asistent.

 

Naveli smo samo neke platforme koje se grabe za najnoviju AI tehnologiju, i to kompanije za koje ste sigurno čuli. Ali postoji mnoštvo manje poznatih firmi, kao i startap projekata, koji se kače na ovaj trend. Naročito nakon što je OpenAI objavio API za ChatGPT i Whisper.

 

Nameće se pitanje: kada svaka platforma bude pružala GPT tehnologiju, hoće li njihove usluge biti proporcionalno bolje u skladu sa investicijama? Ili će, kako je često slučaj, kompanije sa najdubljim džepovima dominirati na kraju?

 

OpenAI nudi primamljive tarife za korišćenje tehnologije – 0.002 dolara za hiljadu čet tokena, i 0.006 dolara po minutu govora za Whisper API. Neki bi rekli da je ponuda previše dobra da bi bila istinita, zar ne?

 

Trenutno je situacija takva da nema značajnih alternativa, tako da OpenAI može držati većinu industrije u šaci. 

 

Sada dolazimo do sledeće stavke – mnoge kompanije naplaćuju korišćenje četbotova, dok je ChatGPT i dalje besplatan. Dakle, prodaje se pogodnost – imate četbot na svakoj platformi koju svakodnevno koristite. A opet, besplatan pristup gotovo identičnoj tehnologiji je udaljen svega par klikova mišem.

 

Naravno, ovo je tek početak masovnog usvajanja veštačke inteligencije. Kompanije će vremenom dorađivati svoje četbotove i asistente, a time će se i izdvojiti od konkurencije. Tek kada dođemo do tog stadijuma će bilo kakva pretplata imati smisla. Kako stvari sada stoje, mnoštvo GPT usluga koje navedene platforme nude su kopije jedna druge.

 

S obzirom na sve što smo ovde pomenuli, čini se da će OpenAI biti jedini pravi pobednik u priči. Mada, i dalje je prerano za donošenje bilo kakvih zaključaka.