OpenAI, kompanija koja stoji iza famoznog ChatGPT softvera, lansirala je API za svoj četbot i Whisper model.
API (Application Programming Interface) igra ulogu spone između dve ili više aplikacija. Drugim rečima, ovaj softver omogućava aplikacijama da razmenjuju podatke, i samim tim pruže bolje korisničko iskustvo.
Sigurno ste tokom registrovanja na neki sajt imali opciju da se prijavite preko svog Facebook ili Google naloga. To je samo jedna od stvari koje API omogućava.
Sada kada malo bolje razumemo kako sve to funkcioniše, bacimo pogled na to šta ova vest zapravo znači.
Softverski inženjeri će od sada moći da integrišu ChatGPT tehnologiju u sopstvene aplikacije. Radi se o novom gpt-3.5-turbo modelu – unapređenoj verziji 3.5 modela. Nažalost, najverovatnije nije reč o istom softveru koji OpenAI pruža Microsoft korporaciji za Bing AI.
ChatGPT radi tako što rečenicu ili pitanje deli na tokene (u proseku, četiri slova mogu biti jedan token). Tokeni se zatim analiziraju i na osnovu njih korisnici dobijaju rezultate. OpenAI sada nudi hiljadu tokena za 0.002 dolara. Ovako nisku cenu uspeli su da postignu zahvaljujući novoj seriji GPT modela.
Kao što smo na početku naveli, kompanija će objaviti i novi API za svoj speech-to-text model – Whisper. U ovom slučaju, naplaćivaće 0.006 dolara po minutu govora. Whisper omogućava transkribovanje ili prevod govora, a trenutno je open source – što znači da ga već možete besplatno koristiti. Zašto biste onda plaćali? Jednostavno – OpenAI verovatno može pružiti još mogućnosti i kvalitetniju uslugu ukoliko se pretplatite.
Konačno, kompanija je najavila i promene svojih pravila privatnosti. Jedna od značajnijih novosti tiče se sakupljanja informacija od korisnika. Program više neće pamtiti razgovore i koristiti ih za dalje učenje, osim ako korisnici sami ne aktiviraju ovu funkciju.