Možda nas očekuje istorjiski momenat u borbi za radnička prava – i to na američkom tlu. 

 

Da bismo bolje objasnili šta se dešava, ukratko ćemo vam predstaviti glavne aktere ove priče. To su YouTube, Google, Alphabet, Cognizant i NLRB.

 

YouTube je u vlasništvu kompanije Google, a oba su deo krovne Alphabet grupe.

 

Ni jednoj od navedenih firmi se ne dopada ideja formiranja sindikata. Do sada su kompanije mogle da igraju oko zakonskih ograničenja, a nezadovoljstvo radnika su svaljivale na druge institucije. 

 

Prebacivanje odgovornosti je olakšano činjenicom da platforme kao što je YouTube autsorsuju svoju radnu snagu. A nalaženje radne snage omogućava autsorsing firma Cognizant.

 

Međutim, NLRB (National Labor Relations Board) je posvetio pažnju grupi nezadovoljnih radnika koji rade za YouTube Music platformu. U pitanju su ,,radnici po ugovoru” koje Cognizant zapošljava. Ta grupa je prošlog meseca počela da štrajkuje kako bi im se omogućio rad od kuće.

 

Nezadovoljni radnici hteli su da se udruže sa radničkim sindikatom Alphabet kompanije. Alphabet je uzvratio sa argumentom da nisu oni poslodavci, već Cognizant – koji bi trebalo da snosi odgovornost.

 

NLRB se ne slaže. Razmatra se proglašenje Alphabet grupe kao zajedničkog poslodavca ovih radnika. Ukoliko se predlog usvoji, zaposleni će imati značajnu moć pregovaranja za svoja prava. To bi značilo da bi Google, po prvi put u istoriji, morao da stupi u kolektivne pregovore sa američkim radnicima.

 

Portparolkinja Google platforme, Kortni Mencini (Courtenay Mencini), tvrdi da kompanija ,,nema kontrolu nad uslovima zaposlenja ovih radnika.” Kompanija takođe veruje da su zakon i činjenice na njihovoj strani.

 

Talas sindikalizacije hvata sve veći broj firmi. To vidimo u kompanijama kao što su Twitter, Amazon, Tesla, Starbucks, pa čak i gaming industrija. S obzirom na to, postoje dobre šanse da će NLRB presuditi u korist radnika. Ako se to dogodi, čeka nas izuzetan period borbe za radnička prava.