AI tehnologija se razvija zastrašujućom brzinom. Nalazimo se u jeku revolucije koja nastoji da potpuno promeni naš odnos sa tehnologijom. Pored neupitnog potencijala koji ima, veštačka inteligencija sa sobom donosi i rizike koje treba razmotriti.

 

Jedna od najaktuelnijih tema o kojim se trenuntno diskutuje tiče se AI umetnosti. Postavlja se pitanje: da li je umetnost koju stvara softver zaista umetnost? I da li AI generatori škode ,,pravim”, ljudskim umetnicima?

 

Daćemo vam svoje mišljenje, a vi nam recite da li se slažete ili ne.

 

Midjourney, Dall-E i likovna umetnost

 

Na internetu već ima hrpa impresivnih likovnih dela koja su proizvod veštačke inteligencije. A ukoliko se bavite umetnošću, onda pratite razvoj text-to-image generatora kao što su Midjourney i Dall-E.

 

Ovakav softver od vas prvo traži upit (eng. prompt) – neku vrstu opisa onoga što želite da generišete. Vaš upit se onda razlaže na delove, odnosno tokene. Na osnovu tokena, softver pretražuje baze podataka koje su mu pohranjene kako bi našao odgovarajuće elemente, i spaja ih u jedno delo.

 

U zavisnosti od toga koliko ste precizni sa opisom, možete dobiti fenomenalne rezultate ili potpuni džumbus od slike. 

 

Ipak, kod velikog broja ovakvih dela vide se jasna odstupanja. Lica ljudi često su deformisana, broj prstiju na rukama je nepravilan, neki elementi previše iskaču i sl. Čak se i umetnici sa temeljnim razumevanjem ove tehnologije muče da naprave kvalitetno delo. A i kada uspeju, opet ne mogu polagati prava na rezultate jer ih nisu oni proizveli, već AI. 

 

Tako je autorka Zarje Zore naišla na novu vrstu problema. Naime, nije uspela da osigura autorska prava za svoj strip jer su slike proizvod Midjourney programa. Reklo bi se da je poznavanje ove tehnologije svojevrsno umeće, ali se američki sud nije složio.

 

Na osnovu ovih informacija, vidimo da je tema AI generisane umetnosti zaista nejasna. Ali jedno je diskutovati o pravnim aspektima umetnosti i autorskim pravima. Postoji još jedan, dublji problem koji treba spomenuti.

 

AI i kreativnost

 

Da li kompjuterski program može biti kreativan? Neki bi se složili, pozivajući se na to da je kombinovanje postojećih elemenata u nešto novo, po sebi, kreativnost.

 

Ovakav argument nosi određenu težinu. Ali ako govorimo o pravoj umetnosti, moramo zaći malo dublje.

 

Za stvaranje umetničkog dela potrebno je umeće. Da bi se razvilo umeće, potrebno je iskustvo, a sticanje iskustva iziskuje vreme i uložen trud. Potrebno je, dakle, dosta vremena i aktivnog rada da bi se stvorila umetnička kompetencija.

 

Ako se slažete sa ovom logikom, verovatno ćete se složiti i sa tvrdnjom da umetnost koju AI generiše nije zaista umetnost.

 

Dela koju veštačka inteligencija stvara mogu biti prelepa ako se pruži dobar upit. Međutim, tim delima nedostaje namera, značenje i lični dodir umetnika. Dakle, iako mogu biti prijatna za gledanje ili čitanje, ova dela ipak ostaju plitka.

 

A sada malo vi

 

Izneli smo svoju logiku u vezi sa AI umetnošću, ali smo i te kako otvoreni da čujemo vaše stavove. 

 

Pišite nam u komentarima ako mislite da smo nešto preskočili, ili se prosto ne slažete sa našom logikom. Tema o kojoj pričamo ostaće relevantna dokle god AI pomagala postoje.