OLED TV – idealno rešenje za filmofile i gejmere. Zasićene boje, oštar kontrast i kvalitet slike koji čak i najbolje LCD ekrane ostavlja u prašini.

 

Međutim, OLED ekrani nisu mala investicija. Ako ste razmišljali da ove godine kupite OLED TV, treba da znate u šta se upuštate i na šta da obratite pažnju.

 

Danas ćete se upoznati sa terminologijom i merama kvaliteta OLED uređaja. Počnimo!

 

1. Brzina Osvežavanja Ekrana (Refresh Rate)

 

Refresh rate se odnosi na to koliko puta u sekundi ekran osvežava, odnosno menja sliku, a jedinica mere za ovo je Herc (Hz).

 

Ako ste gejmer ili video montažer, upoznati ste sa izrazom frames per second (broj frejmova u sekundi). Brzina osvežavanja je gotovo ista stvar, samo se odnosi na mogućnost ekrana da isprati broj frejmova sadržaja koji se na njega šalje.

 

Često ćete naleteti na diskusije o 120Hz ili 144Hz. Ove oznake referiraju na ekrane koji mogu osvežiti sliku 120, odnosno 144 puta u sekundi. Da li je neophodno da imate TV ovog kalibra?

 

U velikom broju slučajeva nije. Zašto?

 

Za početak, PS5 ili Xbox Series X — najnovije generacije konzola – ne podržavaju 144Hz. Takođe, možete imati sasvim prijatno kinematografsko iskustvo sa televizorima nižih brzina osvežavanja.

 

S druge strane, ako ste kompetitivan i hardkor PC gejmer, znate da je u tesnim situacijama svaka milisekunda važna. Onda želite što bržu reakciju računara na vaše komande. U tom slučaju, ekrani koji idu do 120Hz ili 144Hz mogu napraviti razliku, ako imate high-end računar koji sve to može da izgura.

 

2. Dolby Atmos

 

Televizori nisu poznati po sjajnom audio kvalitetu. Zato je često neophodno da pored kvalitetnog TV-a uložite i u zvučni sistem.

 

Ali pre toga morate biti sigurni da vaš TV podržava surround sound format koji vam je potreban. Tu nastupa Dolby Atmos.

 

Dolby Atmos je industrijski standard za surround sound sisteme. Srećom, većina OLED TV uređaja na tržištu ga podržava. Ukoliko televizor na koji ste bacili oko podržava ovaj format, ne morate se brinuti da li ćete imati imerzivno iskustvo.

 

3. ,,Duh” na ekranu (Burn-In)

 

Burn-in je bio problem na starim ekranima. Ako biste predugo ostavili neku sliku da stoji, vremenom bi se ta slika ,,urezala” u piksele, ostavljajući tragove čak i kada biste je promenili, ili pustili neki drugi kanal.

 

Skrinsejveri su rešili ovaj problem, puštajući razne animacije nakon određenog vremena. Time se stalno osvežava slika na ekranu, pa ne dolazi do ,,duhova”.

 

Proizvođači OLED televizora danas ugrađuju skrinsejvere u svoje proizvode, tako da burn-in više nije problem. Štaviše, postoje i opcije da se slika na ekranu povremeno blago pomera, što ima sličnu funkciju kao skrinsejver.

 

Naravno, i pored svega ovoga, i dalje ne bismo preporučili da ostavljate bilo koji kanal predugo uključen.

 

4. OLED Evo i OLED Ex

 

OLED Evo se odnosi na tehnologiju za procesuiranje slike koju praktikuje kompanija LG. Ova tehnologija poboljšava osvetljenje slike, kao i potrošnju energije ekrana.

 

OLED Ex, s druge strane, je izraz za OLED ekrane koje ne pravi LG, i gde se ne koristi njihova tehnologija za procesuiranje slike.

 

5. Micro Lens Array (MLA)

 

OLED ekrani imaju niz prednosti u odnosu na ostale vrste ekrana. Ali često ne dosežu najveći potencijal kada je reč o osvetljenju.

 

Rešenje za to je micro lens array. Radi se o tehnologiji koja slaže milijarde slojeva mikro sočiva preko već postojećih OLED piksela, kako bi se sprečilo ,,curenje” svetla.

 

MLA možete naći na modelima kao što su Samsung S95C QD-OLED ili LG G3 ekrani.

 

Za Kraj

 

Nadamo se da sada imate ,,jasniju sliku“ (wink wink) o faktorima na koje treba da obratite pažnju pri kupovini OLED TV-a.

 

Da li ste već bacili pik na neki određeni model? Da li ispunjava sve standarde koje smo ovde naveli? Pišite nam u komentarima!