Od kako je postao vlasnik globalne društvene platforme Twitter, Ilon Mask je doneo niz upitnih odluka, a nijedna od njih ga nije prikazala u pozitivnom svetlu.

 

Na primer, plan za monetizaciju mreže koja je do skoro bila besplatna, pružanje platforme za oglašavanje politički ekstremnim akterima, otpuštanje čak 80% dotadašnje radne snage Twitter-a, i sada – potpuno rebrendiranje platforme u ,,X”.

 

Na sajtu Twitter-a sada stoji novi logo, a poseta domenu x.com će vas odvesti, pogodili ste, pravo na Twitter.

 

Reći da su odluke Ilona Maska ekscentrične bilo bi potcenjivanje njegovog pristupa poslovanju. Ipak, govorimo o čoveku čiji ego, kao i budžet, gotovo ne znaju za granice, mešajući se i u poslove za koje nije stručan. To nam pokazuje nezadovoljstvo radne snage, ali i samih korisnika Twitter-a.

 

S druge strane, tech milijarder u svojoj glavi vidi širu sliku, koja njegovim odlukama daje smisao. Mask želi da napravi tzv. ,,aplikaciju za sve” – koja će parirati kineskoj aplikaciji WeChat.

 

Iz procurelog transkripta Maskovog prvog sastanka za zaposlenima u Twitter-u prošle godine ističe se jedan njegov citat:

 

,,U Kini, praktično živiš na WeChat-u, zato što je toliko koristan za svakodnevni život. I mislim da, ako bismo postigli to ili nešto slično tome sa Twitter-om, da bi to bio ogroman uspeh.” 

 

Tokom pomenutog sastanka Mask je više puta hvalio WeChat. To je aplikacija koja služi za slanje poruka, puštanje audio i video fajlova, dostavu hrane, virtuelne sastanke, plaćanje, čak služi i kao zasebna društvena mreža. 

 

Radi konteksta – zamislite da ste stanovnik Kine i da gotovo sve što radite zavisi od jedne aplikacije. Ako vam se pristup toj aplikaciji zabrani, doživećete tzv. ,,digitalnu smrt”.

 

Tako da je promena naziva Twitter-a u ,,X” logičan korak za tech magnata poput Maska. Ali moramo se zapitati, kakve bi posledice donelo stvaranje centralizovane aplikacije koja drži sve vaše podatke i bez koje ne biste mogli živeti?