Ako ste razmišljali o konceptu pametne kuće, onda ste sigurno hteli da uzmete smart zvučnike. Oni su skoro pa neophodni kako bi se stvorilo pametno okruženje koje će funkcionisati po principu glasovnih komandi. Od slušanja muzike do kontrolisanja drugih povezanih uređaja, jednostavno su sastavni deo doma.
To potvrđuje i statistika. Samo u prva tri meseca 2022. preko Amazon-a je kupljeno preko 30 miliona uređaja ove vrste, a na prvom mestu su oni sa ugrađenim Alexa asistentom.
Kako su sastavni deo smart home koncepta, obično ih uzimamo zdravo za gotovo, nedavno sprovedena istraživanja pokazala su da pametni zvučnici nisu tako bezazleni. Zapravo, ovi uređaji skupljaju više podataka o vama nego što ste mogli da pretpostavite.
Za početak, pametni zvučnici vas uvek slušaju. Naravno, uvek možete ugasiti ovu funkciju, ali se onda gubi poenta. Da bi glasovne komande radile ova funkcija mora biti upaljena. Pored toga, ovi uređaji čuvaju snimke i transkripte onoga što ste rekli kako bi pomogli developerima da ih poboljšaju. Nažalost, tu se plaća prava cena.
Apple, Google i Amazon tvrde da se podaci skupljaju u minimalnim količinama i da postoje ozbiljne bezbednosne barijere, ali u ovom slučaju tech giganti nisu problem. Najveći problem su third-party aplikacije. One korisnicima olakšavaju život, jer dozvoljavaju integraciju mnogo uređaja i platformi u jedan sistem – od automobila, do drugih aplikacija.
Nažalost, neke od third-party aplikacija nemaju dovoljno dobre sigurnosne mehanizme, te mogu služiti kao mala vrata za hakere i druge sajber kriminalce. Postoji veliki rizik od curenja podataka i drugih oblika kompromitacije.
Odličan primer jeste online kupovina. Neki smart zvučnici mogu vršiti platne transakcije preko interneta, što znači da u slučaju haka može doći i do novčanog gubitka.
Kompanija Google tvrdi da ne čuva audio zapise na svojim serverima, Amazon dozvoljava korisnicima da sami provere i izbrišu glasovne zapise i transkripte sa cloud-a, dok Apple čuva minimalnu količinu podataka samo šest meseci, nakon čega ih uklanja.
Iako većina korisnika između praktičnosti i bezbednosti bira prvu, odlučili smo da vam damo samo par saveta za eliminisanje bespotrebnih sigurnosnih problema.
Na prvom mestu nemojte koristiti neproverene third-party aplikacije. Uvek čitajte recenzije drugih korisnika i preuzimajte aplikacije samo iz proverenih izvora. Ako ste u mogućnosti, s vremena na vreme izbrišite audio zapise koje vaši smart zvučnici skladište. Konačno, ako putem vaših uređaja možete kupovati online, uvedi dodatnu bezbednosnu barijeru u vidu dvofaktorske autentifikacije. Malo usporava proces, ali će vam čuvati novčanik.