Microsoft nije jedini gigant koji želi da iskoristi potencijale veštačke inteligencije, a nije ni jedini partner kompanije OpenAI. Shutterstock, jedan od najvećih sajtova za stock fotografiju i video snimke, objavio je partnerstvo sa OpenAI-em. Dok je Microsoft orijentisan na ChatGPT platformu, saradnja Shutterstock-a i OpenAI-a treba da poboljša DALL-E 2 rešenje za generisanje slika.
Ova platforma bazirana na veštačkoj inteligenciji će učiti na osnovu velike Shutterstock-ove baze fotografija. Pored toga, zahvaljujući DALL-E 2 platformi, Shutterstock je omogućio korisnicima Creative Flow usluge da generišu slike.
Ključni deo slagalice je što generisane slike po stvaranju odmah dobijaju licencu za korišćenje. Na taj način izbegnut je problem sa kojim se trenutno suočava kompanija Getty Images, jedan od najvećih rivala Shutterstock-a.
Getty je u sred tužbe sa kompanijom Stability AI, koja ima svoju platformu za generisanje slika. Stability AI je navodno bez dozvole koristio veliki broj Getty-evih fotografija kako bi trenirao Stable Diffusion AI model.
Saradnjom sa kompanijom OpenAI, Shutterstock je u potpunosti izbegao ovakav scenario. Pored toga, oni su se pozicionirali kao AI-friendly, za razliku od konkurencije.
Dodatno, Shutterstock je objavio da je obnovio partnerstvo sa kompanijom Meta, matičnom firmom Facebook-a i Instagram-a. Meta će koristiti Shutterstock-ovu bazu podataka kako bi izgradio sopstvenu AI bazu i trenirao algoritme.
Ulaskom u sferu veštačke inteligencije, Shutterstock je pokazao da veruje u budućnost ove tehnologije. Naravno, ne radi se o pukom vizionarstvu. Iza svega se krije potencijalni komercijalni uspeh.
Licenciranje je trenutno jedina tačka koja Shutterstock AI uslugu ističe od drugih, ali da li je to dovoljno za budućnost? Ideja stock materijala podrazumeva da „svi“ dobijaju – korisnik ima veći izbor i niže cene, dok fotografi imaju platformu da prodaju svoje slike. Da li će se ove prednosti zadržati i u oblasti generisanih slika?
Shutterstock je obećao da će isplatiti kreatore generisanih slika, ali i dalje nam nisu poznate brojke. Videćemo da li će AI umetnicima naknada biti dovoljno velika ili će im ipak biti isplativije da sami prodaju svoja dela.