Nakon što je nedavno banovao Twitter klijente treće strane i izmenio pravila o korišćenju Twitter-ovog API-a, Ilon Mask je sada rekao da će odabranim botovima besplatno omogućiti upotrebu API-a. Radi se o onim botovima, koji prema Masku, daju „dobar sadržaj“ korisnicima.
Prošle nedelje, nakon što su Tweetbot i Twitterrific ugašeni, Twitter je objavio da će developeri od 9. februara morati da plaćaju pristup API-u ove platforme. Mask je ovaj potez pravdao tvrdnjom da besplatan API zloupotrebljavaju prevarantski i spamerski botovi. Prema njemu, pretplata od oko 100 dolara mesečno i potvrda identiteta, svima će olakšati situaciju.
Maskov potez naišao je na kritike – kako od strane developera, tako i od Twitter korisnika koji svakodnevno koriste botove iz raznih razloga. Neki botovi postoje samo radi zabave, dok su drugi važni zbog izvesnih funkcionalnosti koje nude – od skrinšotovanja, preko podsetnika, do organizacije sadržaja na sajtu. Mnogi developeri prinuđeni su da ugase botove, a neki su rekli da će to uraditi pre 9. februara.
Najnoviji potez direktora popularne platforme savršeno je logičan i u skladu sa drugim sličnim pokušajima monetizacije Twitter-a. Očigledno je da je povećanje prihoda Maskov prioritet od prvog dana. Od bazične verifikacije koja košta osam dolara mesečno, preko zlatne kvačice koja će biznise koštati čitavih 1000 dolara mesečno, do naplate pristupa API-a.
Mask je malo izmenio pređašnji oštar pristup i potpunu zabranu korišćenja API-a, ali neka pitanja ostaju. Šta bi bio dobar sadržaj o kom Mask govori? Da li će se ova odluka odnositi na buduće botove ili se odnosi samo na postojeće? Kako Twitter nije izdao zvanično saopštenje po ovom pitanju, još nam nije poznata budućnost Twitter botova.