Četbotovi su postali toliko popularni i neophodni da svet možemo podeliti na doba pre i nakon njihove pojave.
OpenAI ChatGPT, Google Bard i Microsoft Bing AI poseduju sposobnosti da brzo generišu veliku količinu teksta i daju odgovore gotovo kao ljudi. Ali, ,,vole“ da izmišljaju stvari.
Izmišljanje podataka – ili takozvano „haluciniranje” –, predstavlja veliki problem sa ovim programima. Stručnjaci upozoravaju da će to uvek biti slučaj.
Developeri i zagovornici veštačke inteligencije tvrde da se ovaj problem može rešiti.
Ali Emili Bender (Emily Bender) – profesorka lingvistike Univerziteta u Vašingtonu – smatra da to nije lako, i da problem postoji zbog ,,neusklađenosti između tehnologije i njene namene”.
Međutim, prema predsedniku Jasper-AI-a, Šejnu Orliku (Shane Orlick), problem izmišljanja u određenim situacijama čak može biti prednost.
,,Halucinacije su, zapravo, dodatni bonus. Imamo klijente koji nam govore kako su dobili ideje jer je AI Jasper stvorio priče ili uglove kojih se sami nikada ne bi setili“, izjavio je Orlik.
Sa programima koji generišu slike ili fotografije, kao što su Dall-E i Midjourney, fikcija može da bude prednost, jer mogu pružiti neverovatne rezultate. Međutim, veliki problem sa halucinacijama se javlja kod generisanja teksta, pogotovu u novinarstvu – gde je tačnost informacija krucijalna.
Veliki jezički modeli (LLM) su dizajnirani da izmišljaju stvari. To je sve što rade, kaže Emili Bender. Oni sjajno mogu oponašati materijal i stil pisanja koji im je pohranjen – ali na kraju krajeva to nisu svesna bića.
Profesorka tvrdi da je LLM napravljen da predvidi sledeću reč u nizu na osnovu upita koji su mu dati. Svaka reč u podacima, prilikom obuke, dobija procenu verovatnoće da će pratiti neku drugu reč u datom kontekstu. Na osnovu toga se dobijaju rezultati koje vidimo u interakciji sa botovima.
Ono što botovi ne mogu razaznati jeste značenje reči. Ovi veliki jezički modeli su fenomenalni imitatori koji nemaju pojma šta zapravo govore; samim tim, ne bi trebalo da ih tretiramo kao stručnjake.
Nije zlato sve što sija. Moćni alati nisu uvek najbolji odabir za postizanje uspeha. Da li če vam vaš izabrani AI četbot uštedeti vreme? Sigurno hoće. Da li će vam uvek dati tačne informacije?
Istina je negde tamo.