Stigli su rezultati ispitivanja nivoa sreće u svetu. Šta nam govore?
Ako ne znate o čemu se radi, u pitanju je deseti godišnji izveštaj svetske sreće (World Happiness Report). Ova anketa ispituje po 1000 stanovnika iz 137 zemalja. Ispitanici daju lične procene u vezi sa prihodom, zdravljem, slobodom, socijalnom podrškom, darežljivošću i stanju korupcije u svojoj državi.
Zatim se te procene porede sa onima od prethodne dve godine, a srednja vrednost nam daje konačan rezultat prema kome će se države porediti.
Pređimo na rezultate.
Zemlje severne Evrope su, očekivano, na vrhu liste (sa izuzetkom 4. mesta). Na petom mestu je Holandija, na četvrtom Izrael, na trećem Island, a na drugom Danska. Prvo mesto ide Finskoj, i to šestu godinu zaredom.
Finci su, prema ličnim procenama, najsrećniji narod na svetu već neko vreme.
Stanovnici zemalja severne Evrope prijavljuju visok nivo međusobnog poverenja, kao i poverenja u državne institucije. Smatra se da je ovo izuzetno bitan faktor u određivanju dobrobiti nekog stanovništva.
SAD je ove godine pao sa 15. na 16, dok se Kanada popela sa 15. na 13. mesto. Izrael je „skočio“ za pet mesta, uzevši 4. poziciju na listi, koje je do skoro pripadalo Švajcarskoj.
Ujedinjeno Kraljevstvo je, uprkos Brexit-u, relativno stabilno – padajući sa 17. na 19. mesto.
Ukrajina je, nažalost, dosta opala.
- ova zemlja je držala 69. mesto, ali nakon prošlogodišnjeg napada od strane Rusije je spala na 92. Jedna dobra stvar u ovoj priči je što je dobronamernost ljudi drastično skočila. Ukrajinci su, usled katastrofe koja ih je zadesila, daleko spremniji da pomognu jedni drugima, bilo to direktno ili putem donacija.
Rusija, s druge strane, ide u suprotnom smeru. Otkako je rat u Ukrajini počeo, Rusi su manje spremni da čine dobra dela za svoje sugrađane. Pa je tako zemlja ove godine pala sa 60. na 70. poziciju.
Interesantno je to što dobronamernost nije porasla samo u Ukrajini. Naprotiv, nakon COVID pandemije su se povećale stope dobronamernosti i donacija širom sveta. Još zanimljiviji podatak nam govori da je prosečan nivo sreće ljudi, globalno gledano, isti kao i pre pandemije.
I konačno, ako se pitate gde Srbija stoji na ovoj listi, odgovor je: na 45. mestu. Od 137 zemalja, to i ne zvuči toliko loše. Ali nažalost, ne menja činjenicu da je 21.2% srpskog stanovništva na granici siromaštva.