Suđenje koje se tiče zabrane TikTok-a u Americi privuklo je pažnju celog sveta.

 

150 miliona američkih građana svakodnevno koriste platformu, bilo za razonodu ili u marketinške svrhe. Razumljivo je da su starosne grupe do 35 godina burno odreagovale na stavove vlasti SAD-a.

 

Jedna od ključnih stavki suđenja jeste saradnja kineskih vlasti sa društvenom mrežom. Predstavnički dom SAD-a (House of Representatives) nudi ultimatum: ili će ByteDance prodati TikTok američkim kompanijama, eventualno napraviti spinoff aplikaciju, ili će je u potpunosti zabraniti širom zemlje.

 

Kineske vlasti su se izjasnile povodom ovoga – čvrsto se suprotstavljaju bilo kakvom otkupu ili kompromisu. Ova informacija sugeriše da Kina ima interes da zadrži podatke koje ima o američkim građanima.

 

Iako je Šo Zi Ču, izvršni direktor TikTok-a, izjavio da nema razloga za brigu, i da se svi relevantni podaci drže na američkim serverima, Predstavnički dom nije ubeđen. 

 

Prema kineskom zakonu, sve kompanije se moraju povinovati određenim pravilima i regulacijama, naročito kada je reč o internacionalnim firmama. A kineska vlada je takođe poslala indirektnu poruku vlastima SAD-a. Koju poruku?

 

Kao što smo rekli, američki građani starosti do 35 godina se otvoreno protive zabrani TikTok-a. Imaju mnogo razloga za to. Ako državni predstavnici odluče da zabrane platformu, šanse su da će zbog toga izgubiti naklonost ovih građana, koji čine veliki deo glasačke snage.

 

Drugim rečima, Kina implicitno govori: ,,Hajde, usudi se“, uverena da neće izgubiti ovu bitku.

 

Ču je izjavio da je kompanija razvila plan, pod nazivom ,,Projekat Teksas”, kojim želi da premesti sve podatke o američkim građanima na servere u SAD-u – potpuno razdvajajući ove baze podataka od Kine. Ali pitanje je koliko je taj plan izvodljiv, jer se možda kosi sa kineskim zakonom.

 

Uključivanje kineske vlade je zanimljiv zaplet, koji nagoveštava da Ču i njegovi saradnici, na kraju dana, odgovaraju Komunističkoj partiji Kine.