Narodna Republika Kina uvela je novu regulaciju za alate bazirane na veštačkoj inteligenciji. Prema novoj direktivi, treba ograničiti javnu upotrebu AI-a, a istovremeno pospešivati industrijski razvoj.
Kinesko regulatorno telo za sajber prostor zapravo je ublažilo stavove u odnosu na nacrt regulacije iz aprila. Nove smernice odnose se samo na one kompanije koje nude usluge generativne veštačke inteligencije javnosti, a na snagu stupaju 15. avgusta. Kompanije koje takođe rade na razvoju ove napredne tehnologije, ali svoje usluge ne pružaju javnosti, neće biti pogođene novim merama.
Novi pravilnik ističe da se AI usluge moraju držati sržnih vrednosti socijalizma, te da ne smeju pokušati da ugroze državnu moć ili socijalističko uređenje. Zapadni mediji navode da se za nepoštovanje ovih mera izriče kazna u visini od 100 hiljada juana, što je malo manje od 1,5 miliona dinara.
Pravilnik o generativnom AI-u sadrži i stavke koje se tiču poštovanja intelektualne svojine, a tu su i antimonopolske mere. Kompanije koje razvijaju AI alate ne smeju koristiti algoritme, podatke, platforme i druge pogodnosti kako bi obezbedile monopol i učinile tržišnu utakmicu nepravednom.
Kina već neko vreme pokušava da razvije AI tehnologiju koja može da parira američkim kompanijama. Alibaba i Baidu su glavni primeri, mada su dosadašnji napori prošli relativno slabo. Naime, Baidu je početkom godine predstavio Ernie četbota, ali investitori nisu bili oduševljeni.
Nova regulativa u Kini jedan je od globalnih pokušaja da se usaglase tehnološke inovacije i javna bezbednost. Slične poteze možemo videti u Evropskoj uniji i SAD-u. Ostaje da vidimo kako će i da li će regulatori uspeti da ostvare balans između napretka i sigurnosti čovečanstva.