Digitalna biblioteka The Internet Archive (TIA) je tokom pandemije 2020. uvela novi plan pozajmljivanja knjiga. Sada je zbog te odluke platforma završila na sudu – i izgubila.

 

Radi se o National Emergency Library (NEL) sistemu, koji je omogućio ljudima pristup preko 1,4 miliona digitalnih knjiga bez čekanja. Verovatno se pitate zašto bi postojala lista čekanja za e-knjige?

 

Odgovor leži u zakonima za autorska prava i zakonima o pravičnoj upotrebi (fair use). Radi konteksta – TIA je do juna 2020. pozajmljivala digitalne kopije knjiga pojedinačno svakom korisniku. Platili biste korišćenje kopije neke knjige na jedan dan, i niko drugi ne bi imao pristup toj knjizi dok je ne vratite, što znači da su liste čekanja čest problem. Ovaj sistem se zove Controled Digital Lending (CDL), i TIA uglavnom radi po tom principu.

 

Međutim, usled velikog porasta potražnje tokom pandemije, platforma je uvela NEL, koji je rešio problem čekanja. Ovo se mnogim izdavačima nije dopalo, jer je značilo da TIA pravi više kopija knjiga koje kasnije pozajmljuje, a da za to nije ovlašćena.

 

TIA se bunila, pozivajući se na zakon pravične upotrebe koji dozvoljava korišćenje zaštićenog materijala pod određenim uslovima, i da izdavači čak mogu imati koristi od ovakvog pristupa. Sudstvo SAD-a se nije složilo.

 

Sudija Džon Ketl (John Koetl) tvrdi da ,,navodna korist” koju TIA pominje ne može nadmašiti finansijsku štetu nanetu izdavačima. Dalje, navodi da NEL pristup nema transformativan karakter – da ne pruža komentare, kritike ili bilo kakav dodatak na materijal koji plasira, već ga samo kopira i preprodaje.

 

NEL program je ugašen svega mesec dana nakon što je pokrenut 2020. Ali TIA ne odustaje od borbe. Platforma namerava da preda žalbu, u nadi da će preokrenuti situaciju.

 

Izdavači su, s druge strane, srećni odlukom američkog suda, i navode da će ovaj slučaj biti primer za bilo kakve slične pokušaje zloupotrebe autorskih prava u ličnu korist.