Veštačka inteligencija se sve češće suočava s etičkim izazovima, ali poslednji incident sa AI četbotom kompanije xAI podigao je posebnu prašinu. Grok AI, kojeg je Ilon Mask nedavno proglasio „najpametnijim na Zemlji“, u svojim odgovorima sugerisao je da i sam Mask, kao i predsednik SAD Donald Tramp, zaslužuju smrtnu kaznu.
Ovaj bizarnan slučaj pokrenuo je lavinu pitanja – kako je došlo do toga da četbot donosi takve zaključke? Odgovor leži u načinu na koji su korisnici postavljali pitanja. Kada su ga pitali koja danas živa osoba u Americi zaslužuje smrtnu kaznu, Grok je prvo naveo ime Džefrija Epstina. Kada mu je rečeno da je Epstin već mrtav, AI je izneo ime Donalda Trampa. Još precizniji upit, koji je uzimao u obzir uticaj na javni diskurs i tehnologiju, rezultirao je imenovanjem Ilona Maska.
Ova situacija pokazuje koliko su AI modeli podložni manipulaciji kroz pažljivo oblikovana pitanja. S obzirom na to da veštačka inteligencija nema sopstvenu svest ni moralni kompas, već odgovore zasniva na obrascima iz podataka kojima je trenirana, ovakvi incidenti postavljaju ozbiljna pitanja o etičkim granicama i načinima kontrole.
Kompanija xAI brzo je reagovala i ispravila problem – Grok sada daje generički odgovor da mu nije dozvoljeno da donosi takve procene. Ovaj potez dolazi nakon kritika iz stručne zajednice, ali i direktnog priznanja neuspeha od strane vodećeg inženjera xAI-a, Igora Babuškina, koji je izjavio da je ovaj slučaj „zaista strašan propust“.
Ostaje pitanje koliko su današnji AI sistemi zaista pod kontrolom i da li će ovakvi slučajevi postati sve češći kako veštačka inteligencija postaje moćnija i prisutnija u svakodnevnom životu. Jedno je sigurno – kako AI napreduje, tako raste i potreba za strogim etičkim regulativama koje će sprečiti slične propuste u budućnosti.r