Konačno! Google je otkrio servis kojim će konkurisati ChatGPT platformi. Radi se o eksperimentalnom konverzacijskom AI servisu po imenu Bard. Javnost će detalje saznati u narednih nekoliko nedelja, po zvaničnom lansiranju ove platforme, ali neke stvari su nam već poznate.
Kao i ChatGPT, Bard će moći da daje dubinske odgovore na složena pitanja i to na veoma razumljiv način. S druge strane, za razliku od ChatGPT-a, Bard će biti povezan na internet, što će mu omogućiti da uvek daje „sveže“ odgovore. Tako barem tvrdi Google.
Ova platforma radi na LaMDA modelu, što je vrsta mašinskog učenja koja je trenirana na ogromnim bazama podataka. To joj je omogućilo dubinsko razumevanje ljudskog jezika.
Google je objavio da će Bard biti otvoren za poverljive testere, dok će javnosti biti predstavljen tek narednih nedelja. Nažalost, još ne znamo kako ćemo pristupati Bard-u, ali ako je verovati kompaniji Google, neke od funkcija ovog modela moći ćemo da koristimo uz Google pretragu.
Bard će u ranim fazama biti samo test verzija, koja će Google developerima omogućiti da iskoriste feedback javnosti i unaprede platformu. Pored toga, na ovaj način će se umanjiti negativne posledice chatbot-a, poput jačanja sajber kriminala.
Zanimljivo je da se Bard pojavio skoro preko noći. Premda kompanija Google tvrdi da je uzbuđena oko projekta, izgleda da bi ga još neko vreme krili od nas da se nije pojavio ChatGPT.
Naravno, trenutno nas najviše zanima šta će Bard moći da radi. Iako je Google uglavnom bio tajnovit, dao nam je kakav-takav uvid. Radi se o novoj generaciji Google Search-a, koja će zauvek promeniti način na koji koristimo pretraživače i tražimo informacije.
Bard će moći da preuzme gomilu uloga – od kreativnog asistenta, preko učitelja, do najvećeg sportskog eksperta. On će prikupljati informacije sa interneta kako bi na otvorena pitanja odgovarao sa do sada neviđenim razumevanjem. Google Search je do sada lako mogao da odgovori na pitanje „koliko žica ima gitara“, dok će Bard sa još većom lakoćom odgovarati na kompleksnija pitanja poput „da li je teže studirati arhitekturu ili programiranje“.
Bard-ove odgovore na složena pitanja veoma brzo ćemo videti u sklopu Google pretrage, a cilj je da dobijemo što više informacija i perspektiva u izuzetno čitljivom formatu. Pored toga, Bard će moći da nam pomogne da isplaniramo dan, žurku, poredimo filmove i serije, a može nam davati i predloge za jelo.
Kako li će tek ova tehnologija izgledati kada sa nama bude glasovno komunicirala? Izgleda da konačno ulazimo u doba kada sci-fi filmovi postaju stvarnost.