Google je postao prevelik i prejak. To je mišljenje sve većeg broja komentatora širom sveta. Konačno je došlo do reakcije vlasti, te se Google našao pred sudom.

Od 2017. godine raste nezadovoljstvo ovom kompanijom, koja se često optužuje za zloupotrebu monopola i tržišne moći. Zbog toga su institucije Evropske unije 2018. i 2019. kaznile giganta, koji je morao da plati više od pet i po milijardi dolara.

SAD je takođe reagovao, te je 2020. podneta tužba protiv kompanije Google. Deset saveznih država optužilo je tehnološkog džina za ilegalno držanje monopola nad online oglašavanjem. Iste godine kompanija je optužena za zloupotrebu tržišne moći u pogledu internet pretrage. Prema optužnici, Google je aktivno radio na suzbijanju konkurencije.

Na prvi pogled bi se reklo da su kazne odgovarajuće i dovoljno velike da Google podstaknu na promene. U kojoj meri one mogu uticati na kompaniju koja će samo ove godine prihodovati 73,8 milijardi dolara od oglašavanja.

Ipak, nije sve tako crno. Vlada SAD-a je nedavno pokrenula možda najznačajniji slučaj protiv Google-a do sada.

Ministarstvo pravde SAD-a i osam saveznih država tužili su Alphabet, matičnu kompanijju Google-a u vezi sa monopolizacijom tržišta digitalnog advertajzinga. Ovo je prvi veliki slučaj koji Bajdenova administracija pokreće protiv jedne od najvećih tech kompanija na svetu. Ovo je jedan od retkih primera prinudnog “cepanja” velikih kompanija još od osamdesetih godina.

Iz Google-a kažu da tužba zanemaruje obim konkurencije koji postoji na ovom tržištu, a Ministarstvo pravde optužuju za usporavanje inovacija. Pored toga, tvrde da će ovi potezi povećati troškove oglašavanja, što će više pogoditi hiljade malih biznisa nego gigante.

S druge strane, zvanične institucije SAD-a tvrde da Google previše naplaćuje naknadu za oglašavanje. Na svaki dolar koji korisnici troše na reklame, tech gigant uzima 30 centi.
Iako je poslednjih godina bilo puno slabijih slučajeva za razbijanje monopola, najnovija tužba protiv kompanije Google obećava. Ceo proces će verovatno trajati godinama, a slučaj ćemo pomno pratiti do samog kraja.