Nedavna analiza otkriva šokantnu nebrigu korisnika o sopstvenoj digitalnoj sigurnosti. Lozinke poput 123456 i dalje dominiraju, dok hakeri koriste ovu neopreznost za masovne upade u privatne i poslovne naloge. Šta nas sprečava da se bolje zaštitimo?

 

Uprkos brojnim upozorenjima stručnjaka za sajber bezbednost, lozinke poput 123456 i dalje dominiraju listama najčešće korišćenih, a samim tim i najugroženijih šifara na internetu. Najnovija analiza kompanije NordPass pokazuje da je ova lozinka „provaljena“ više od tri miliona puta samo ove godine.

 

Ove šifre, zbog svoje jednostavnosti, pružaju minimalnu zaštitu od sajber napada, bilo da se koriste na ličnim ili poslovnim nalozima.

 

Analiza je pokazala da poslovni korisnici nisu ništa pažljiviji. Najčešće lozinke na poslovnim nalozima gotovo su identične onima za privatne naloge, uključujući password, i naravno, 123456.

 

Loše lozinke, poput ovih, olakšavaju sajber kriminalcima pristup privatnim i poslovnim nalozima, što može dovesti do gubitka podataka, prevara i ugrožavanja poverljivih informacija.

 

 

Kako se zaštititi?

 

Stručnjaci iz NordPass-a i drugih firmi za sajber bezbednost preporučuju sledeće:

  • Kreirajte snažne lozinke: Kombinujte velika i mala slova, brojeve i simbole, i izbegavajte očigledne šablone.
  • Koristite menadžere lozinki: Ovi alati čuvaju i automatski generišu kompleksne lozinke za svaki vaš nalog.
  • Aktivirajte dvostruku autentifikaciju: Dodatan sloj zaštite može značajno otežati napade.
  • Redovno menjajte lozinke: Bar jednom u šest meseci ili nakon sumnje na kompromitaciju naloga.

Dokle god se jednostavne lozinke poput 123456 i dalje koriste, sajber kriminalci će imati lak posao. Snažna lozinka i sigurnosni alati nisu luksuz, već neophodnost u digitalnom svetu.