Krajem 2022. godine, 5G mreža je bila dostupna više od milijardi korisnika globalno. Premda u mnogim zemljama prelazak sa 4G na 5G i dalje traje, industrija se već sprema za 5.5G.
Kompanija Huawei još od jula 2022. radi na planiranju i primeni 5.5G mreža. Najvažnija rešenja ovog projekta predstavljena su na MWC 2023 u Barseloni.
Huawei ima značajnu ulogu u izgradnji 5G infrastrukture. U top 10 najrazvijenijih gradova na svetu (sa 5G konekcijom), kineska kompanija konstruisala je mreže koje su dobile najvišu ocenu u pogledu korisničkog iskustva.
Na MWC sajmu predstavnici kompanije Huawei sastali su se sa najvećim svetskim operatorima, industrijskim partnerima i liderima kako bi zajedno razgovarali o inicijativi „Guide to the Intelligent World“. Radi se o projektu za nadogradnju 5G mreže i postavljanje temelja za 5.5G unapređenje.
Ričard Liu, predsednik Cloud Core Network sektora u kompaniji Huawei, istakao je da nove generacije mreže svima donose veću vrednost i podstiču stvaranje digitalne ekonomije.
„Kontinuirano i snažno ulaganje u IKT infrastrukturu direktno podstiče rast digitalne ekonomije. Izveštaji trećih strana jasno pokazuju da će, kako se nove mreže razvijaju iz jedne generacije u drugu, ovaj efekat biti dodatno pojačan za 15 odsto. Gledajući u budućnost, verujemo da poslovni plan GUIDE-a, koji kombinuje 5G i 5.5G, otkriva kako će evolucija IKT napredovati i doneti veću vrednost. Zajedno sa našim klijentima i partnerima, nastavićemo sa inovacijama, gradimo inteligentnu povezanost i redefinišemo računarstvo“, rekao je Liu.
Šta nam zapravo donosi 5.5G?
Pre svega, 10 puta veće brzine! Korisnici mobilne i širokopojasne mreže do sada su imali brzinu od 1 Gb/s, a sa 5.5G to raste na 10 Gb/s. Pored toga, desetostruko će se smanjiti kašnjenje, a tačnost pozicioniranja i pouzdanost mreže povećaće se 10 puta! Umesto dosadašnjih 10 milijardi, u kombinaciji sa pasivnom IoT tehnologijom, 100 milijardi uređaja moći će da se poveže u jednu mrežu.
Sve će postati „inteligentnije“, te će mreže za autonomnu vožnju biti nadograđene sa trećeg na četvrti nivo autonomije, sa 10 puta efikasnijim mrežnim O&M. Konačno, emisija ugljen-dioksida po terabajtu podataka prenetih na mobilnoj mreži desetostruko će se smanjiti, jer 5.5G pospešuje energetsku efikasnost.
Na potpuno drugačiji način ćemo pristupati virtuelnom svetu. Metaverzum će postati norma, što znači da treba da se navikavamo na 3D online šoping centre, 24K VR gejming, video sadržaj u 3D okruženju bez ikakvih naočara i realistično i imerzivno digitalno iskustvo.
Ovaj talas 5.5G digitalizacije zahvatiće i industriju. Sa privatnim, tj. lokalnim mrežama nove generacije, doći će do desetostrukog povećanja obima povezanih aplikacija
Iz kompanije Huawei kažu da će se broj lokalnih 5G mreža sa trenutnih 10 hiljada povećati na milion do 2030. godine. Pored toga, nakon što je svoje mesto našla u kućama i preduzećima, optička veza će stići i u industrijska postrojenja i opremu. To će ubrzati digitalizaciju industrije i proizvodnih linija.